Framtiden & 3D CAD

Frihet att konstruera - var som helt och när som helst

Kostnadsfritt Webinar

Den 29 juli | kl 10.30-11 CET

I rollen som konstruktör, ingenjör eller produktutvecklare är det meningen att de verktyg du använder ska ge dig mer tid göra det du brinner för – design och innovation. Din roll är en stor och viktig del i att produkten blir lyckad. Verksamheten är beroende av dig. Att maximera den tid som du kan lägga på det arbetet bör vara vara prioriterat.

  • Hur mycket av din arbetstid spenderar du på att jobba med cad, på riktigt?
  • Hur mycket tid måste du lägga på att hantera data och rättigheter?
  • Hur stor del av tiden du arbetar lägger du på att installera och uppgradera olika mjukvaror?

Tiden i ett projekt kan ibland förbises, men tittar vi på all tid i et projekt som läggs på an massa annat än den huvudsaklige leveransen så ser vi att det finns en hel del saker vi kan förbättra. Även vissa processer i ditt CAD-verktyg kan ta längre tid än vad det borde behöva göra.

På bara 30 minuter visar vi dig hur du kan koppla ihop alla funktioner i din verksamhet och minska tiden som spenderas på moment som inte tillför värde. Presentator är Mark Rushton, SOLIDWORKS, Dassault Systemés

Nyfiken? Välkommen att registrera dig!

Registrera dig »

TIPS! Har du inte möjlighet att delta? Registrera dig ändå så får du en länk till en inspelad version. Webinaret hålls på engelska.