Skapa egna gängor i Threads i SOLIDWORKS
Threads-verktyget i SOLIDWORKS kommer med ett antal olika standarder och i dessa, många olika storlekar. Hur gör vi då om den storlek vi vill använda inte finns med?
Det ska vi gå igenom i denna blogg.
Hitta Thread Profiles platsen
För att hitta var thread profildatat ligger på disken så går vi till Tools > Options > System Options > File Locations och väljer ”Thread Profiles” i dropdown menyn.
I Folders: hittar vi platsen för thread datat.
I utforskaren letar vi upp den utpekade platsen. Om vi inte ser ProgramData mappen så behöver vi aktivera visning av dolda objekt. Det gör vi genom att klicka på Visa och bockar i Dolda objekt. Ett tips är att även bocka i Filnamnstillägg, då ser vi filändelserna för filer.
Dessa SLDLFP (Library Feature Part) innehåller allt data för de olika thread storlekarna som vi kan välja i Thread vertyget. Dessa öppnas alltid Read Only i SOLIDWORKS.
Lägga till nya storlekar
Starta SOLIDWORKS och klicka på File > Open, navigera till mappen där thread profilerna ligger.
Öppna filen som närmast matchar den typ av thread du tänkt lägga till. I detta exempel kommer vi att använda Metric Die filen. Skillnaden mellan Die och Tap är: Die används för cirkulära extrudes, tänk en skruv och Tap är för hål.
Det kommer att dyka upp en varning om Read Only access. Klicka på Open Read-Only. Filen du vill utgå från måste öppnas Read Only, så att ändringar vi gör sparas som en ny fil med ett nytt filnamn .
När filen är öppnad, gå till Configurations genom att klicka på Configuration Manager fliken. Här ser vi alla olika storlekar som finns i filen. I detta exempel tar vi bort alla konfigurationer utom den som vi vill utgå från genom att markera dessa och sedan högerklicka och i högerklicksmenyn klicka på Delete.
Vi får troligen en varning om att vi håller på att att ändra i en skrivskyddad fil. Detta är förväntat då filen är skrivskyddad, ingen av ändringarna kommer att påverka originalfilen. Klicka på OK.
Gå tillbaka till Feature Manager, högerklicka på ThreadProfile-skissen och välj Configure Feature.
I Modify Configurations fönstret som dyker upp, högerklicka på namnet och välj Rename Configuration och skriv ett vettigt namn. I exemplet döper vi om till ett generiskt namn. Om vi t. ex. vill göra en en ny Pitch på en M20 x 1.0 så att den är en M20 x 1.5 så döper vi så klart om konfigurationen till det namnet.
Mata in de värden för Pitch, Profile_Land och Profile_Height vi vill ha på din nya storlek. Se bilder nedan för vad dessa värden påverkar i skissprofilen.
Om vi behöver lägga till andra storlekar klicka på Creates a new configuration boxen och skriv in det nya namnet.
När vi är klara med att lägga till nya storlekar, klicka på Apply och sedan OK.
Klicka på Configuration Manager fliken och kontrollera att de nya konfigurationerna lagts till.
Spara och testa den nya Thread Profile filen
Klicka på File > Save As och ge filen ett namn. Detta är namnet vi ser under Type dropdown i Thread vertyget.
Stäng sedan profilfilen vi editerat.
Nu är det dags att testa den nya profilen. Öppna en ny eller existerande part med en cirkulär profil och starta Thread verktyget.
Välj den nya filen i dropdown under Type och sedan storleken under Size och lägg till den på parten.
Så nu vet vi hur vi gör en ny thread profil i SOLIDWORKS.